Ako v sebe znásobiť pocit šťastia

Ako v sebe znásobiť pocit šťastia

Šťastie človeka je do veľkej miery dané jeho pocitmi a schopnosťou tešiť sa z rôznych situácií v živote. Francúzsky týždenník L´Express uviedol 10 rád od francúzskeho psychoterapeuta Christopha Andrého, ako sa čo najviac a najčastejšie priblížiť k tomuto prchavému pocitu.

1. Nájdite si osobné mantry – slovné zvukovo vibrujúce formulácie, ktoré si budete opakovať.

Napr. Ak ste zavalený úlohami, často si opakujte : „Rob ako vieš najlepšie a nezabudni byť šťastný!“ V prípade, že máte problémy, ktoré nemôžete vyriešiť, opakujte si: „Lepšie je kráčať dopredu a voľne dýchať, ako sa stále niečím dokola zaoberať.“ Alebo „Nikdy nič neodmietaj, keď si to ešte neokúsil.“

2. Pestujte si svoju zvedavosť. Smútok a znepokojenie zvedavosť zabíja. Zabudnite na to, že zvedavosť je škaredý neduh a otvorte sa tomu, čo je pre vás zatiaľ nepoznané. Cestujte, vzdelávajte sa, čítajte, nevyhýbajte sa ľuďom, ale komunikujte s nimi.

3. Udržujte priateľstvo. Ak sa ocitnete v neriešiteľnej situácii, bude pre vás problém menším, ak budete mať priateľa, ktorému sa zveríte. Aj vtedy ak ste sami, ale myslíte na svojich priateľov, bude vaša situácia pre vás jednoduchšia. Dôležité je mať schopnosť obklopiť sa priateľmi, ktorí dokážu s vami prekonávať prekážky a môžu s vami zdieľať aj okamihy šťastia.

4. Nebojte sa prejaviť úžas nad veľkými prírodnými krásami, umeleckými dielami, ale aj nad obyčajnými vecami, ktoré vás bežne obklopujú – príroda, voda, tráva, kvety, zvieratá, ľudia ako takí. Takéto prejavy vedú k väčšiemu uvedomeniu si samého seba, čo tiež vedie k pocitu šťastia.

5. Pozorujte svoje emócie. Christoph André nazýva emócie teplomerami šťastia. Ak máte príjemné pocity, približujete sa viac ku šťastiu. Nepríjemnými pocitmi sa od neho vzďaľujete. Aj negatívne emócie majú niekedy svoj zmysel, ale pozitívne emócie sú omnoho bohatšie a majú šírší zmysel.

6. Buďte empatickí. Empatia veľmi úzko súvisí s pocitmi šťastia. Empatia umožňuje zdieľať radosť toho druhého. Ak sa niekto smeje, je veľmi pravdepodobné, že sa jeho radosťou nakazíte aj vy. Empatia zbavuje pokušenia egoizmu. Cez empatiu môžeme byť citlivejší a ušľachtilejšie šťastní.

7. Jedzte s plným uvedomením. Je veľa spôsobov ako pri jedle pociťovať pohodu. Je to len proste radosť z jedla, keď máme hlad alebo z degustácie výbornej pochúťky alebo zo zdieľania jedla s inými ľuďmi.

8. Dýchajte zhlboka. Dych je ovplyvňovaný našimi činnosťami, spomaľuje sa alebo sa zrýchľuje. Ak si uvedomíte svoj dych, keď stretávate krásu, jemnosť, ušľachtilosť, lepšie si vychutnáte svoje pozitívne emócie.

9. Premýšľajte o pozitívnych veciach. Keď v niečom neuspejeme alebo sa v našom živote udeje niečo negatívne, obraciame problém z každej strany, stále o ňom uvažujeme, ľutujeme, že sme neurobili to alebo ono. V prípade úspechu však prechádzame rýchlo k ďalšej veci a nedáme si čas na to, aby sme rozmýšľali o tom, čo dobre fungovalo.

10. Meditujte. Meditácia a joga sú dobré na to, aby ste sa mohli sústrediť len a len na seba, prijať sa takí, akí ste, bez toho, aby ste sa odsudzovali. Plné uvedomenie si seba samého posilňuje pozitívne pocity z príjemných zážitkov.

Uvedomujme si svoj pocit šťastia a dobrý pocit, čo najčastejšie!

Prečítajte si aj e-book
10 rád ako sa dobre cítiťa cíťte sa vždy výborne

Váš e-book je už pre Vás pripravený
Uveďte, prosím, Vaše meno a e-mail, na ktorý Vám e-book zašlem
X
E-book je už na ceste k Vám.
Ak e-mail s predmetom "Tu je Váš e-book zdarma" náhodou neobjavíte v hlavnej pošte svojej
e-mailovej schránky, nazrite, prosím, aj do sekcie nevyžiadaná pošta alebo reklamy.

Presuňte si potom tento e-mail do hlavnej pošty.
X